Ojciec Jose Antonio Maniparambil urodził się w 5 lutego 1964 roku w Parapukkarze w stanie Karela, jako siódmy syn Anthony’ego i Mariyam. Jest księdzem katolickim diecezji Irinjalakuda w stanie Kerala. Uzyskał tytuł doktora nauk biblijnych na Papieskim Instytucie św. Piotra w Bangalore. Obecnie jest profesorem biblistyki w Teras Vidyapeetha w Bangalore, prowadzi seminarium z teologii kontekstualnej i misyjnej. W ostatnim czasie gościł w Polsce – zapraszany przez parafie i wspólnoty charyzmatyczne do poprowadzenia rekolekcji ewangelizacyjnych lub innych rekolekcji związanych ze Słowem Bożym.

Ojciec Jose Maniparambil pochodzi ze stanu Kerala w Indiach. Należy do Sylobamarskiego Kościoła Katolickiego, który został założony przez św. Tomasza w I wieku. Jest siódmym z dziewięciorga rodzeństwa, które zostało wychowane w duchu religijnym. W 12-tym roku życia zdecydował się na powołanie kapłańskie. W 15-tym roku wstąpił do seminarium a w 25 roku życia tj. 28 grudnia 1989 r. w Diecezji Irinjalakuda otrzymał święcenia kapłańskie. Po 10 latach ukończył studia doktoranckie. Doktorat z teologii biblijnej uzyskał na papieskim Uniwersytecie św. Piotra w Bangalore. Zaraz potem na zaproszenie polskiego księdza salwatorianina udał się do Tanzanii gdzie wykładał w Salwatoriańskim Instytucie Filozofii i Teologii w Morogoro w Tanzanii w Afryce Wschodniej. Nauczał tam przez dwa lata jako profesor wizytujący. Jako profesor biblistyki pracował w Papieskim Seminarium św. Piotra w Bangalore i Ephrem Theological College w Indiacha. Prowadzi różne kursy duchowości biblijnej w Indyjskim Instytucie Duchowości w Bangalore oraz Dhyanasadhana w Mysore, Ryshivana w Mangalore. Pod jego kierunkiem księża i siostry zakonne prowadzą badania do prac magisterskich. Ojciec Jose otrzymał nagrodę przyznawaną przez Konferencję Episkopatu Kerali dla wyróżniających się młodych studentów biblistyki oraz nagrody za wybitne opracowanie na temat Ewangelii wg św. Marka. Był również wykładowcą w Północnych Indiach, gdzie jest bardzo niewielka ilość chrześcijan. Po pobycie w Tanzanii otrzymał zaproszenie do Europy i do tej pory gościł w około dziewięciu krajach europejskich głosząc kazania i wykłady w różnych miejscach. Ojciec Jose zajmuje się również malarstwem. Jego pierwszy obraz był portretem papieża Jana Pawła II. Bardzo kochał tego papieża i bardzo pragnął odwiedzić kraj jego pochodzenia. Marzenia się spełniły podczas pobytu w Niemczech, gdzie prowadził rekolekcje podczas których dostał zaproszenie do Polski. Głosił również Słowo Boże w Arabii Saudyjskiej - kraju, w którym jest zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej a jedyną obowiązującą religią jest Islam. Przybył tam pod zmienionym nazwiskiem i podczas tajnych spotkań zgromadził 3 tys. wiernych. Pierwszą książkę napisał w wieku 19 lat, następnie w wieku 22 lat napisał komentarze do czterech Ewangelii, które wydał 2 lata później. Książka ta cieszy się od lat powodzeniem w stanie Kerala, gdzie jest używana przez większość księży. Do tej pory napisał 45 książek w swoim ojczystym języku Malayalam, 10 w języku angielskim. Jego książka pt. „Pocałunek” została przetłumaczona na język Polski. Ostatnio przetłumaczył książkę papieża Benedykta XVI "Światłość świata" na język Malayalam. O. Jose Maniparambil głosi rekolekcje i konferencje dla księży, sióstr zakonnych oraz dla świeckich w Indiach i za granicą, m.in. w Ulm i Berlinie w Niemczech (2008, 2009), Paryżu i Annecy we Francji (2007, 2009), Valladolid w Hiszpanii (2007), Wiedniu w Austrii (2007, 2008) i w prawie wszystkich stanach Indii. Prowadził międzynarodowe seminarium Młodzieży Jezusa we Włoszech (2007). Jest on też dyrektorem i założycielem Biblia Publications - wydawnictw promujących książki biblijne, eklezjologiczne i o duchowości (www.biblia.in), a także redaktorem naczelnym pierwszej katolickiej Encyklopedii Biblijnej w swoim ojczystym języku. Wziął udział w filmie "Nurunguvettangal" ("klejnoty światła"), wybranym na Festiwal Filmowy w Niepokalanowie. W Polsce gościł w Krakowie, Bielsku Białej i Rywałdzie. Na pytanie - skąd bierze czas na tyle różnych zajęć - odparł, że nie czas jest problemem, ale nasze zainteresowania. Jeśli coś naprawdę nas interesuje, to zawsze znajdziemy na to czas. Ciekawostką jest fakt, że ojciec Jose potrzebuje do snu tylko ok 4 godzin, a wspomina, że kiedyś spał jeszcze mniej tj. ok 2, 3 godzin dziennie. (Tekst na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Marię Gutowską oraz biografii ze strony www.odnowa.jezuici.pl)